Ermenistan yenilgiyi kabul etti | Ege'de Son Nokta

Ermenistan yenilgiyi kabul etti

Ermenistan yenilgiyi kabul etti


Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya, Dağlık Karabağ’da çatışmaları sonlandıracak anlaşmaya imza attı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, anlaşma kapsamında Kelbecer’in 15 Kasım, Laçın’ın ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a geri verileceğini açıkladı.


Dağlık Karabağ’da ateşkes için Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında anlaşma imzalandı.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, imzalanan anlaşma ile Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ çatışmasına son verildiğini duyurdu.

Anlaşmanın Ermenistan’ın yenilgisi anlamına geldiğini belirten Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın anlaşmayı kendi isteğiyle değil Azerbaycan’ın “demir yumruğu” sayesinde imzaladığını söyledi.

Aliyev, anlaşma kapsamında Kelbecer’in 15 Kasım, Laçın’ın ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a geri verileceğini açıkladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Rus askerinin anlaşma gereği Dağlık Karabağ’da 5 yıl süreyle kalacağını, taraflar itiraz etmezse bu sürenin uzatılabileceğini dile getirdi.

PAŞİNYAN: AÇIKLAMA METNİ ACI VERİCİ

Ermenistan Başbakanı Paşinyan da, “Savaşı bitirmek için Rusya ve Azerbaycan liderleriyle bir anlaşma imzaladık. Açıklama metni ben ve Ermenistan halkı için inanılmaz derecede acı verici” ifadelerini kullandı.

PUTİN: KONTROL ETTİKLERİ POZİSYONLARDA KALACAKLAR

Rusya lideri Vladimir Putin ise anlaşmaya ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu geceden itibaren ateşkes başladı. Azerbaycan ve Ermenistan kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacaklar. Rus barış gücü Dağlık Karabağ cephe hattında konuşlanacak.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Egedesonnokta Tüm Hakları Saklıdır © 2019