Selvitopu, planlama ve kentsel dönüşüme dikkat çekti! | Ege'de Son Nokta

Selvitopu, planlama ve kentsel dönüşüme dikkat çekti!

Selvitopu, planlama ve kentsel dönüşüme dikkat çekti!

Karabağlar Belediye Meclisi’nin eylül ayı toplantısı, ana hizmet binasındaki meclis salonunda gerçekleştirildi. İYİ Parti İlçe Başkanı Aysel Ersöz ve MHP İlçe Başkanı İbrahim Uğur’un da katıldığı toplantının açılışında konuşan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 1 Eylül Dünya Barış Günü ve 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu günlerini kutladı. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu ülke için mücadele verenleri, şehit düşenleri saygı, rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.


Daha sonra Karabağlar Belediyesi’nin yürüttüğü projelerle ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Selvitopu, pandeminin yeniden hız kazandığını anımsatarak önlemlere aynı özenle dikkat edeceklerini vurguladı. Her yıl eylül ayında büyük bir coşkuyla gerçekleştirilen Kavacık Üzüm Festivali’ni bu yıl pandemi nedeniyle yapamayacaklarını; sadece en iyi üzüm yarışmasının olacağını belirtti.

‘Yol açılınca algı gidecek’

Bahçelievler Mahallesi’nde Helal Para Camisi’nin de bulunduğu 510 Sokak’ta da yol açma çalışması gerçekleştirdiklerini bildiren Başkan Selvitopu, burada özel mülkiyete konu bir apartman inşaatına göz yumdukları gibi bir algı yaratılmak istendiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Yıllar önce birileri gelmiş, 510 Sokak’ta hangi plana, neye göre olduğu belirsiz bir şekilde, yol açmış. Bu yol vatandaşın tapulu malından geçmiş. Biz şimdi, 1983 yılında hazırlanan ve bugün de geçerli plana göre yolu açıyoruz. Yol, plandaki konumuna uygun hale gelecek. Çünkü planlamaya inanan, önem veren anlayıştayız. Bizim, insanların hukuki haklarını cebri şekilde durdurmamız söz konusu olamaz. Vatandaşın tapulu yerinden doğan haklarını engelleme gibi bir uygulamamız yok. Üstelik bu hak yeni değil, on yıllar önce verilmiş. Yolu açtığımızda bu algı da ortadan kalkacak ve orada herhangi bir sorun olmadığı görülecek. Yolun ağzında bir de çınar ağacı var. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimiz o ağacı Uzundere Rekreasyon Alanı’na taşıyacak.”Selvitopu, planlama ve kentsel dönüşüme dikkat çekti!

Muhatap İzmir Büyükşehir Belediyesi!

Başkan Selvitopu, Uzundere’de 32 hektarlık alanda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen kentsel dönüşüm projesiyle ilgili Karabağlar Belediye Meclisi bünyesinde oluşturulan araştırma komisyonunun temenni raporuna da değindi. Komisyonun AK Partili üyelerinin projeye ilişkin sorularının muhatabının İzmir Büyükşehir Belediyesi olduğunu vurgulayan Başkan Selvitopu, “Bizim bu konuda bir karar vermemiz hukuken söz konusu olamaz” dedi.

Karabağlar Belediyesi’nin kentsel dönüşüme bakış açısının ortada olduğunu anımsatan Başkan Selvitopu, “Yıllardır, yasa değişikliğiyle önümüzün açılmasını istiyoruz. Ancak bugüne kadar sağlıklı bir adım atılamadı. Bu konuda yetki yerel yönetimlerde olmalı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da denetim görevini üstlenmeli” diye konuştu.Selvitopu, planlama ve kentsel dönüşüme dikkat çekti!

CHP Grup Başkanvekili Zafer Levent Yıldır da, AK Parti Grubu’nun söylemlerine şu yanıtı verdi:

“Araştırma komisyonumuz öncelikle bu konuyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı’ndan randevu almış ve sorularımız ilgili muhataplarına yönlendirilmiştir. Alınan yanıtlar da aynen raporumuzda yer almıştır. Karabağlar’da vatandaşların, İzmir Büyükşehir ve Karabağlar belediyelerinin dava konusu ettiği 75 hektarlık alanla, Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi kıyaslanırken rakamlar çarpıtılmasın. Bakanlığın 75 hektarla ilgili hazırladığı planda metrekareye düşen yeşil alan oranı sadece binde 75. Her yerde 10 metrekare oranı sağlanmıyor olabilir ama bu bilgileri verirken, kendi işimize geldiği kadarını vermeyelim. Vermeyelim ki, aslında çelişki olmayan şey, çelişki gibi gözükmesin!”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Egedesonnokta Tüm Hakları Saklıdır © 2019