Müzik Evrenseldir… | Ege'de Son Nokta

Müzik Evrenseldir…

Müzik Evrenseldir…

“Müzik evrenseldir” bu cümleye katılmayan yoktur heralde.! O halde “müzik tarzı da kişiye özeldir” demekte doğru ve katılınılacak bir fikir olmalı. Dünyada tek tip bir müzik olmadığına göre herkese ayrı ayrı hitap eden farklı tarzlarda bir sürü çeşidi var :
• Blues. {Amerika’yla özdeşleşen blues müziği aslında ta 400 yıl öncesine, Afrika’ya dayanan bir müzik türüdür. }…
• Klasik Müzik. …
• Halk Müzikleri (Folk, Country, Etnik) …
• Elektronik Müzik. …
• Hip-hop (Rap ve R&B dahil) …
• Caz. …
• Pop. …
• Rock…. gibi bir çok çeşidi var.
Tabi her çeşidin ortaya çıkışı şekillenişi bulunduğu bölgenin şartlarına, kültürüne, yaşanmışlıklarına, coğrafyasına, tarihine bağlı olarak farklılık gösterir. Her biri kendi sorunlarını, şikayetlerini ,mutluluklarını farklı tınılarda farklı enstrümanlarla dışa vurur fakat bu o bölgede ortaya çıksada o bölge dışında yaşayan kişilere de hitap edip böylece dünyaya yayılır ve evrenselleşmiş olur.
Müzik piyasası esasen kişilerin ruhlarına hitap eden bir sektör olduğu için dönem dönem tarz popülerliği değişebilir. Örneğin; biz Anadolu’da doğmuş yetişmiş bir birey olarak Türkülerin her zaman özel bir yeri ve ruhumuza dokunan bir yaşanmışlığı vardır. Yani türküler banko zaten bizim kültürümüz tarihimiz coğrafyamızdan olduğu için o bizim için hep içimizde bir yerlerde var. Pekiii gelelim son zamanlarda sıkça karşılaştığımız bir tartışma konusuna daha doğrusu endişe duyulan bir konuya.. Son dönemlerde ülkemizde önceki dönemlere oranla “RAP “ müzikte bir artış var e tabi arz-talep meselesi.. Şu anda rap dünyasında bizim ülkemizde önemli isimler birbirlerine diss atıyorlar.. Bunu endişeyle karşılayanlar, RAP’in doğasının bozulduğunu söyleyenler var, aynı zamanda son zamanlarda çıkan Rapçileri sevip destekleyenler var.. Tabii burda şöyle bir durum var eğer Amerika’da olduğu gibi taraflar karşı karşıya geldiklerinde kavga dövüş vurma kırma olacaksa bu cidden kötü ama bu rekabet her sanatçının kendi eserinde kendi zekasını göstererek devam edecekse buna varım ve hatta sempatik bile geliyor insana.. Biz zaten Ozanlarımızın birbiriyle atışmasını meydan okumasını biliriz ve severiz.. Ee rapçiler arasında da buna “diss atmak” deniyor güzel şartlarda herkes sözcükleriyle ve kaleminin gücünü gösterebilir.
Son 5-6 ayda baya bir yeni isim duyduk ülkece.. Tabi bunları muhakkak tanıyan bir kesim, dinleyicileri(funları) vardır. Genel olarak yaşlıdan gence herkesin duyduğu alakası olanın olmayanın herkesin duyduğu bir sürü isim var.. Bazıları eski bazıları yeni ; Ceza,Sagopa Kajmer, Norm Ender,Killa Hakan,Ezhel,Mero,Ben Fero…gibi Tabi bu piyasada ne kadar eleştiri gelse de insanların tercihleri gözardı edilmemelidir. Daha eski olanlar yenileri; RAP’in doğasını bozmakla suçluyorlar, trap tarzı müzik yaparak, anlamsız sözler,ikilemelerle rapin popüler kültürün bir malzemesi haline getirildiğinden şikayet ediyorlar,daha sonra gerçek rap müzik böyle yapılır mesajı veriyorlar ve tabiki başka rahatsız olunan konuda gündemde kalmak için atılan adımlar çünkü gerçek rapçiler zaten bir başkaldırıyı , sorunları,sokakları anlatıyor ve para için yapmadıklarını dile getiriyorlar (örneğin Ceza’nın yenilerle müzik yapması gibi!). Belki de Rap’in bu kadar açılmasından rahatsızlar kendine özgü bir dinleyicisi olmasından yanadırlar. Ya da biz niye daha çok duyulmadık derdi de olabilir bilemiyorum karar veremedim doğrusu !!
O halde Mekanın Sahibi kim?

ELİF KANTER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Egedesonnokta Tüm Hakları Saklıdır © 2019