İnternetten Satışlara da Vergi Yok! | Ege'de Son Nokta

İnternetten Satışlara da Vergi Yok!

İnternetten Satışlara da Vergi Yok!

Başta ev hanımları olmak üzere evlerimizde gündelik olarak kullandığımız makine ve aletlerle, oturdukları evlerde ürettikleri Havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanlar esnaf muaflığından faydalanacaklar ve herhangi bir vergi kaydına da gerek olmaksızın vergide ödemeyeceklerdir. Satışlar kendi internet sitelerinden olabileceği gibi bir e-ticaret sitesi (n11, gittigidiyor, amazon v.s) üzerinden, facebook veya instagram gibi hesaplar üzerinden de olabilir.
Yapılan bu düzenleme ile, yıllık asgari ücretin brüt tutarını aşmayacak şekilde internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satış yapanların, muafiyetlerini kaybetmemeleri sağlanmak suretiyle başta ev hanımları olmak üzere küçük esnafın desteklenmesi amaçlanmıştır.
Bu istisnadan faydalanabilmek için;
– Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve aletlerin kullanılmaması,
– Dışarıdan işçi çalıştırılmaması,
– Ürünlerin işyeri açmaksızın satılması,
– Ticarî, ziraî veya meslekî kazancı dolayısı ile gerçek usulde gelir vergisine tâbi olunmaması,
– Faaliyetin, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine bağlılık arz edecek şekilde yapılmaması
gerekmektedir.
Bu muaflıktan faydalanılabilmesi için, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarının asgari ücretin yıllık brüt tutarını buda 2019 yılı için 30.700,80 TL sını aşmaması gerekmektedir. Satışların bir kısmının internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden, bir kısmının muafiyet kapsamında diğer şekillerde yapılması halinde, satış tutarının sadece internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden yapılan satışlar için geçerli olup, diğer şekillerde yapılan satışlarda tutar sınırlaması bulunmamaktadır. Satışların ilgili yılda geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarını geçmesi halinde, esnaf muafiyeti kaybedilecek ve izleyen takvim yılı başı itibarıyla gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilecektir.
Bu ürünlerin vergi mükellefiyet kaydı bulunan tarafından internet ortamında alınması halinde ise %2 oranında tevkifat yapılması gerekmektedir. Gider Pusulası ile yapılacak bu tevkifatların banka dekontları ile de belgelendirilmesi mümkündür.
Erdoğan DALGEÇ
Mali Müşavir-Bağımsız Denetçi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Egedesonnokta Tüm Hakları Saklıdır © 2019