Bakan Çavuşoğlu: Çin’den toplam 49 kişi gelecek | Ege'de Son Nokta

Bakan Çavuşoğlu: Çin’den toplam 49 kişi gelecek

Bakan Çavuşoğlu: Çin’den toplam 49 kişi gelecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Bulgar mevkidaşı Ekaterina Zaharieva ile heyetler arası görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden sonra Bulgaristan’dan gelen taziye ve dayanışma mesajları için teşekkürlerini iletti.
“Bulgaristan bizim için sadece komşu değil, müttefik ve dost bir ülke.” diyen Çavuşoğlu, iki ülkenin birçok alandaki iş birliğinin örnek alınması gerektiğini söyledi.
Çavuşoğlu, iki ülkenin karşı karşıya olduğu zorluklar bulunduğunu, birlikte çalışarak bunların üstesinden geldiklerini belirterek, buna örnek olarak kaçak göçle mücadelede elde edilen başarıyı gösterdi.

İkili ticaretin arttığını ifade eden Çavuşoğlu, ticaretin dengeli olmasının sevindirici olduğunu, 10 milyar dolar hedefine ulaşabileceklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, Türk firmaların Bulgaristan’daki yatırımlarını artırmasından memnun olduklarının altını çizerek, artışın Bulgaristan’a duyulan güven ve Bulgar yönetiminin verdiği destek sayesinde ortaya çıktığını dile getirdi.

Bulgaristan’da faaliyet gösteren Türk firmalarıyla görüştüğünü kaydeden Çavuşoğlu, “Yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlıyorlar. Yatırımların artması için teşvik edeceğiz.” diye konuştu. Turizmin önemine değinen Çavuşoğlu, vize kolaylıkları sağlanmasıyla çok daha fazla Türk vatandaşının Bulgaristan’a gideceğini düşündüğünü aktardı.

“BULGARİSTAN’IN AB’DE TÜRKİYE’YE YÖNELİK TUTUMUNDAN MEMNUNUZ”

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“AB içinde Bulgaristan’ın oynadığı pozitif rolün farkındayız. Bulgaristan’ın özellikle Türkiye’ye yönelik tutumundan da memnuniyet duyuyoruz. 2018 yılında Bulgaristan’ın üstlendiği AB dönem başkanlığı bize göre en aktif dönem başkanlığıydı. En azından 18 yıldır benim hatırladığım dönem başkanlıkları arasında söyleyebilirim ki gerçekten Bulgaristan’ın objektif, yapıcı, dengeli yaklaşımı ve uluslararası platformda objektif tutum sergilemesi, Sayın Başbakan’ın da açık sözlü olması sebebiyle biz Bulgaristan’ın bu rolünü destekliyoruz.”

Çavuşoğlu, iki ülkenin enerji iş birliğini de devam ettireceğine vurgu yaparak, “Enerji güvenliği konusunda bir merkez olduk. İş birliğimizi artıracağız.” ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamaları şöyle:

Yunanistan’ın o vekile tepkisini olumlu buluyoruz. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması değerli.

Bu çirkin kabul edilemez olay bir dönüm noktası olabilir.

Çin’de yaşayan vatandaşlarımız var. Wuhan’da 34 vatandaşımızın yaşadığını tespit ettik. Sağlık bakanlığı ile yakın işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürdük. Nasıl getirebiliriz diye.

Uçak tedariki dahil tüm hazırlıklarımızı yaptık.

Onlara şu mesajı verdik: Biz hazırlıklarımızı yaptık. Çin’in bir karar vermesi gerekiyordu. Uçağımız kalktı vatandaşlarımızı oradan getireceğiz. Bizden ricacı olan dost ve kardeş ülkeler oldu.

Azerbaycan, Gürcistan ve Arnavutluk vatandaşlarını da getireceğiz. Toplam 49 kişi gelecek.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Zaharieva’nın açıklamaları ise şöyle: 

(Irkçı Yunan vekilin Türk bayrağını yırtması) Kabul edilemez bir fiili ulusal sembollere hakaretleri kabul edilemez buluyoruz.

Bulgaristan da bunu kınıyor.

Bütün ırkçılık ve düşmanlık eylemleri karşısında birlikte hareket etmemiz gerekiyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Egedesonnokta Tüm Hakları Saklıdır © 2019