Ak Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar: 9 Eylül’de Tarihin Seyri Değişmiştir | Ege'de Son Nokta

Ak Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar: 9 Eylül’de Tarihin Seyri Değişmiştir

Ak Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar: 9 Eylül’de Tarihin Seyri Değişmiştir

AK Parti İzmir Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Yaşar Kırkpınar, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.


İzmir’de gösterilen bağımsızlık mücadelesinin tarihin seyrini değiştirdiğine dikkat çeken AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, “9 Eylül, düşmanın kutsal vatan toprağından kovulduğu, bu topraklara Vatan mührünün kesin olarak vurulduğu gündür. Şanlı ecdadımızın 26 Ağustos 1071’de Malazgirt’te başlayıp 26 Ağustos 1922’de Başkomutanlık Meydan Muharebesinin ardından gelen zaferle taçlanan şanlı yürüyüşünün sonunda düşmanın vatan toprağından sökülüp atıldığı kutlu gündür. İstiklal ve istikbal mücadelemizin başladığı yerde nihayetlendiği günün yıl dönümünde İzmir’imizin Kurtuluşunun 98. Yıl dönümünü kutluyor, vatanını canından üstün tutan, kahramanca mücadeleleriyle bizlere emsal olan ecdadımızı rahmet, minnet ve saygıyla yâd ediyorum” dedi.

Yaşamaktan büyük mutluluk duyduğumuz İzmir’in işgalinin Kurtuluş Savaşı’nı başlatan kıvılcım olduğunu vurgulayan Kırkpınar mesajında şu ifadelere yer verdi:

”Bu olay tüm Anadolu’da yankı bulmuş, imkânsızlıklar içinde bile olsa millet vatanına sahip çıkmıştır. Türk milletini öz yurdunda parya edeceğini zanneden düşman kuvvetleri bir kez daha rezil bir şekilde yenilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan uyanış, 9 Eylül 1922’de İzmir’in düşman işgalinden kurtulmasıyla taçlanmış, bunu cumhuriyetimizin kuruluşu takip etmiştir.  Bu anlamlı gün vesilesiyle bu toprakları bize yurt yapan kahraman ecdadımızı, onların muhtaç olduğumuz vakit bize kudret olacak azim ve kararlılığını tekrar hatırlıyoruz. Bu millete Anadolu’nun kapılarını açan Sultan Alparslan’dan başlayarak Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, 15 Temmuz’da tankların önüne yatarak gösterdikleri dik duruşla günümüzün Hasan Tahsinleri olanları, vatanın birliği, milletin dirliği uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet ve rahmetle anıyor, İzmirli hemşehrilerimi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Egedesonnokta Tüm Hakları Saklıdır © 2019