AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli Ege’de Son Nokta’ya Konuştu; “Bizde ‘Eski’ yok, ‘Emek’ var” | Ege'de Son Nokta

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli Ege’de Son Nokta’ya Konuştu; “Bizde ‘Eski’ yok, ‘Emek’ var”

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli Ege’de Son Nokta’ya Konuştu; “Bizde ‘Eski’ yok, ‘Emek’ var”

17 Nisan 2019 günü AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle AK Parti İzmir il Başkanılığına atanan Av. Kerem Ali Sürekli Ege’de Son Nokta ‘dan Zeynep Kanter’in sorularını yanıtladı.


Bizde ‘Eski’ yok, ‘Emek’ var…

-AK Parti İzmir İl Başkanı olduğunuz ilk günden itibaren, kurucular, küskünler ve kırgınlar üzerinde yoğunlaştınız, neler gördünüz ve neler yaptınız çalışma içinde?

AK Parti, milletin kendisinden doğmuş, farklı kesimlerin gönüllü çözüm ortaklığında kurulmuş bir ‘umut’ partisidir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’ye çağ atlatmış dev yatırımlarla kalmayıp, eğitim, sağlık, güvenlik, sanayi, ulaşım gibi pek çok alanlarda da reformlar yaptık. Bunu millete hizmet ederkenki takım ruhumuz, inancımız ve yine milletin teveccühü ile başardık. Bu yola baş koymuş, emek vermiş teşkilatlarımız, üyelerimizle başardık. Koltuk kavgası değil, kalkınan ve boyun eğmeyen güçlü bir Türkiye hedefinin kavgasını verdik. Biz hiç ‘ eski’ demedik, ’emek’ dedik. Pek çok badire atlattık ve ‘biz’ diyebildiğimiz için ihanetlerin, baskıların, hatta darbe girişimlerinin altından kalkabildik. Bu uzun ve meşakkatli bir yol. Tazelenmek, yeni ve güçlü bir sinerji yaratmak için, bu takım ruhuna emek vermiş yol arkadaşlarımızla bir araya geliyoruz. Gündemi değerlendiriyor, yol haritamızı çıkarıyoruz. İl ana yönetim kademelerimizle tam kadro alandayız ve bu tür buluşmalarımız devam edecek.

Bu algı duvarı yıkılacak…

-AK Parti’nin, İzmir genelinde 2023 genel ve yerel seçimlerine şimdiden koyduğunuz bir hedef var mı?

İzmir, özel bir şehir. Olmazsa olmazları var. Sonuna kadar sahip çıktığı değerler var. Ne yazık ki biz daha yolun başındayken yerleştirilen ‘Özel yaşama müdahale’, ‘Cumhuriyet düşmanlığı’ algıları İzmirlilerin dünyasında bir önyargıya dönüştürüldü. Muhalefet bunu 18 yıldır aralıksız olarak siyasi malzeme yaptı. İş yapmak yerine algı yönetmeye devam ediyorlar. Yerel idarenin vermekle yükümlü olduğu hizmetlerden şikayet etse de İzmir koksa da, çöpü toplanmasa da, trafik çilesi artsa da, artan çile çözülmese de bu duvar yerinde duruyor. CHP’li yerel idareler çalışmak yerine, algı temelli genel siyaset yapmakta ısrar ediyor. Oysa ki Türkiye Cumhuriyeti’ne kastedenlere karşı duruşumuz, mücadelemiz, devletin bekası ve milletimizin huzuru için yaptıklarımız ortada. İzmir’in ‘Bu böyle gitmez’ diyeceğine inanıyoruz. 2023 bu ‘U dönüşünün’ tarihi olacak. Hedefimiz, büyükşehirle birlikte pek çok ilçeyi gerçek hizmetle, temel sorunları hızla çözen bir yerel yönetim anlayışı ve uygulamalarıyla buluşturmak. Bunun için var gücümüzle çalışıyoruz.

İyi – kötü değil, ortak akıl için alandayız…

-Teşkilat yapılanmasına çok önem verdiğinizi ve her hafta bir ilçeyi ve ilçede yaşayan partilileri ziyaret ettiğinizi biliyoruz. AK Parti İzmir Teşkilatlarında gördüğünüz en iyi ve en kötü durum nedir?

Her hafta değil, neredeyse gün aşırı bir ilçedeyim. Bir meslek ya da sivil toplum kuruluşu yöneticileri ile birlikteyim. Haftada bir eş zamanlı, teşkilat buluşmamız, üye ve vatandaş ziyaretlerimiz oluyor. İl ana kademelerinde görevli arkadaşlarımızla aynı anda eş zamanlı kapı çalıyor. Üyelerimizi ve vatandaşlarımızı dinliyoruz. Yüzün üzerinde bir kadroyla ilçelerimizi tarıyoruz. Ayrım yapmıyoruz, kimseyi kötülemiyoruz. Herkesi kucaklayarak, dikkate alarak iletişim kuruyoruz. Önemli tespitler yapıyoruz. İlçe teşkilatlarımızın kurucusu olan, daha önce görev almış başkan ve yöneticilerimiz ile birlikte oluyoruz. Mahalle Başkanlıkları, teşkilatımızın en önemli yapı taşları. Onları motive ediyoruz, bilgi paylaşıyoruz. Bu modelle bir ilke imza attık. Alanda büyük ses getirdik. İyi ya da kötü sınıflandırması yapmaktan öteye, daha büyük bir sinerji, daha büyük bir koro ile yola devam etmek amacındayız. Eksiklerimizi görüyor, tamamlıyoruz. Yerinde çözüm üretmenin örneği bir modeli hayata geçirdik. Daha çok insanımıza ulaşmak ve derdine derman olmak için çalışıyoruz.

-İzmir ilçelerinde başkanlıkları için, özellikle sosyal medya üzerinden yazılan bir değişim beklentisi söylemleri var. Bu beklentileri ciddiye alıyor musunuz? İzmir’de böyle bir değişim olabilir mi?

Partimizin kuruluşundan bu yana mahalle başkanlığından başlayarak pek çok görevde bulundum. İlçe yöneticisi, başkanı oldum, vekillik yaptım. Şimdi de İl Başkanlığı görevinin gereklerini yerine getirmeye çalışıyorum. Bizim görev anlayışımızda iniş çıkış yoktur. Az çok büyük, küçük yoktur. Davamız ortaktır çünkü. Her payın kendi gücü vardır. Her gücün ve emeğin değeri vardır. Sürecin getirdiği bir değişim beklentisi, heyecanı duyulabilir. Ancak bizim için esas olan, genel merkezimizin yol haritasına sadakat içinde kutlu davamıza sahip çıkmaktır. Önceliğimiz budur. Olabilecek her değişim de bugüne kadar olduğu gibi bayrak nöbetidir. Bu nöbet hangi görevde olursak olalım, hepimiz için ulvidir. Şimdiye kadar istişaresiz, temayül yoklamasız bir değişim olmadı. Olası değişimler için de aynı kriterler söz konusu olacaktır.

Salon ve balon belediyeciliği bitecek…

-İlçe Başkanlığı, milletvekilliği yapmış deneyimli bir siyasetçi olarak, AK Parti’yi İzmir’de seçim kazanmaya götürecek yol ve yöntemler nelerdir?

Niyetimizin ve yaptıklarımızın İzmir’e eninde sonunda sirayet edeceğine, herkesin bunun farkına varacağına inanıyorum. Her şeyden önce oy siyaseti yapmıyoruz. Herkese eşit hizmet, yatırımlarımızdan eşit pay almaları için çalışıyoruz. Bir Türkiye, bir İzmir var. Tek Milletiz. Herkese eşit yaklaşıyoruz. Bizi kutuplaştırmakla suçlayanların kurgusu ortada. Bu oyunu tersine çevireceğiz. Öncelik bu. Yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı kapı kapı anlatıyoruz. İzmir için verdiğimiz sözleri bir bir tutuyoruz. ‘İstedik vermediler, beceremedik çünkü engel oldular.’ diyemeyecek kadar da acz içindeler şu an. Çünkü, İzmir’in temel sorunlarını, yapmakla yükümlü oldukları işleri bir yana bırakıp, salon ve balon işleri ile uğraşıyorlar. AK Belediyeciliği tercih eden ilçelerimiz bu zaman içinde farkı görecek. Biz de teşkilatlar olarak, neyin nasıl ve neden olduğunu, olamadığını anlatıyoruz. Halkımız ne yazık ki bu algı cenderesinin içinde ve devletin hizmeti ile belediye hizmetini karıştırıyor. Elbette bir yol haritamız var. Yoklamalarımız ve yarın seçim olacakmış gibi alan çalışmalarımız sürüyor. Siyaset, uzun soluklu bir iş. Sizin dışınızda etkenlerle değişen dinamikleri var. Ama bugün için söyleyebilirim ki İzmir’in yerel idaresini bize teslim etmesinde bir engel görünmüyor. Çünkü İzmir yerel hizmete aç ve daha bir dört yıl kadar daha aç kalacak gibi görünüyor.

Kararlı, azimli ve yüzü millete dönük…

-AK Parti’de yıllarca görev yapmış insanların, parti içinde ve dışında görev beklentisi içinde olmalarını doğru buluyor musunuz? Öte yandan tıpkı ilk kuruluş yıllarınızda olduğu gibi teşkilat yapılarında bir genişlemeye gittiniz. Bu genişlemeyi neden yaptınız ve daha da genişleyecek mi?

Daha önce söylediğim gibi biz bir takımız. Bizde ‘eski’ yok, ’emek’ var. Bu sorunuzun yanıtını aslında en başta vermiştim. Elbette hepimiz biriz, iriyiz ve diriyiz. Bu beklentiden çok, gönüldaşlıktır. bunu arkadaşlarımız da talep edebilir, biz de davet de bulunabiliriz. Partimiz de ilkesel olarak bu birleştirici anlayışla iktidarını ve millete hizmet gücünü korumuştur. Bu çatı, millete hizmet için gönüllü olan, yolu bizden geçsin geçmesin herkese açıktır. Yeter ki vatanın bölünmez bütünlüğü, bayrağımızın göklerdeki yeri ve milletin iradesi temelinde birleşmiş olalım. Biz vatana, millete ve bayrağımıza küsmediğimiz sürece, birlikte olmaya devam ederiz. Başarırız, güçleniriz ve birlikte olmaya devam ederiz. Her krizin üstesinden geliriz. Teşkilat buluşmalarımızda da bunun altını çiziyoruz. Kararlı, azimli ve yüzü millete dönük bir liderimiz var. Dimdik ayakta duran bir millet partisiyiz. Bizim de ülkemizin de sırtının yere gelmemesi bundan.

Ayrıca teşkilat yapımızı genişlettik çünkü katılımcı, sorumluluk duyan, aktif siyaset yapan yönetim kadrolarının geniş olması hem teşkilatımızın çalışmalarında hem de halkımıza ulaşarak verim ve sonuç almamızda etkili oluyor. İl ve ilçelerimizin ana kademe yönetimlerini güçlendirmiş ve hedeflerimize ulaşmakta katkı koyacak her birikimi aynı potada toplamış olduk. Bunun sonuçlarını alan çalışmalarımızda, İzmir’in sorunlarının çözümünde ve halkımıza ulaşırken olumlu bir şekilde alıyoruz. Demek ki yine doğru bir iş yapmışız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın